KARGI PİRİNCİ

Ürün çeşitliliğinin fazla olduğu ilçemizde, tarla alanlarımız geniş yer tutmaktadır. Tarla ürünleri arasında ilçe içi ve ilçe dışı tüketime yönelik olarak çeltik üretimi ilk sıradadır.

Çeltik üretimi yıllar itibariyle değişmekle birlikte, 20 000 dekar civarında bir alanda çeltik tarımı yapılmaktadır. Bu alan, ülkemiz çeltik üretiminin takriben % 5’ini karşılamaktadır.

pirinc2

Pirinç

İlçemizde, sebze yetiştiriciliği aile işletmeciliği şeklinde olup; her türlü sebze ekimi mevcut ise de çiçek bamya ekiciliği önemli yer tutmaktadır. 700-750 dekar alanda bamya ekilmekte ve 45 ton civarında kuru bamya üretilmektedir.

Çeltik üretimi genellikle ülkemiz iç tüketimine yönelik olarak yapılmakta, çiftçilerimizin büyük bir çoğunluğunun geçim kaynağını oluşturmaktadır.

celtik

Çeltik Tarlaları

Üretimi yapılan çeltik çeşitlerimiz; Kargı, Ribe, Osmancık 97 , Arco ve Loreka dır.

1952 yılından önce ilçemiz Kastamonu ili Tosya ilçesine bağlı bir nahiye idi. 1952 yılına kadar Tosyalı ve Kargılı tüccarlar,Kargı da üretilen pirinciTosya pirinci olarak tanıttılar. 1952 yılında Kargı ilçe olup Çorum’a bağlandıktan sonra da pirincimiz, Tosya Pirinci adı tanınmış olduğu ve kolay müşteri bulunduğundan, ismi değiştirilmeden Tosya pirinci olarak pazarlanmaya devam edilmiştir. Aynı zamanda Osmancıkta da Osmancık pirinci üretilmektedir.

Gerçekte Tosya da Pirinç üretim sahası Kargı’nın 1/4 oranındadır. Esas üretim alanı Kargı ‘da bulunmaktadır.

2002 yılında Trakya Tarımsal Araştırma Enstitüsü tarafından geliştirilerek, tescil aşamasına getirilen çeltik çeşitlerinden bir tanesine, Sıcak İklim Tahılları Tescil Komitesince “Kargı” adı verilerek ilçemizin adı çeltik çeşit ismi olarak tescillenmiştir.

İlçemizin adını taşıyan Kargı Çeltiği, Baldo ve Balilla çeltiklerinin melezlenmesinden elde edilmiş bir çeşittir. Daneleri sarı renkte ve uzun olup dane uçlarında kılçık bulunmaktadır. İlçe Tarım Müdürlüğümüzce Kargı Çeltiği olarak henüz isimlendirilip, tescil edilmeden yıllardır yapılan çeltik çeşit denemelerinde de yöremize uygunluğu test edilmiş ve uygun olduğu tespit edilmiştir.

pirinc

Kargı Pirinci

Kargı Çeltiğinin pirinci camsı yapıda olup, kırıksız pirinç randımanı %60 – %65 civarındadır. Bitki boyu 101 cm olan Kargı çeltiği yatmaya orta derecede dayanıklı olup 130-135 günde olgunlaşmakta ve dekara 750- 850 kg arasında çeltik vermektedir. Uzun taneli çeltikler arasında sayılan Kargı Çeltiğinden elde edilen pirincin su çekme oranı yüksek olur yapılan pilav, hoş bir damak tadı bırakmakta, taneler birbirine yapışmadığından tüketicilerce tercih edilmektedir.