KARGI PANAYIRI

Şirin ilçemizin sosyal, ekonomik, kültürel ve sportif faaliyetleri içeren en önemli etkinliği “Kargı Panayırı“dır.

Panayırın ne zaman başladığına dair bilgi mevcut değildir. Ancak 1938 yılına kadar, Kargı Yaylası’nda eski adıyla “Ayın-Oyun” bugünkü adıyla Eyinönü denilen alanda yapılmaktadır. Düz ve geniş bir arazi parçası olan bu alan, Kastamonu-Taşköprü, Tosya, Sinop-Boyabat, Osmancık ve Kargı merkezlerinin, birbirine bağlandığı bir kavşak konumundadır. Eyinönü söz konusu merkezler arasında ticaret sağlayan güzergah olması dolayısıyla da önemini hep korumuştur.

Kargı panayırı bu gün kasım ayının ilk haftası yapılmaktadır. Buna mukabil Ayın-Oyun Panayırı olarak bilinen Eyinönü’de yapılan panayırın eylül ayının sonlarında yapıldığı söylenmektedir. Ayın-Oyun Panayırı iki hafta sürmekteydi. Kargı’nın yanı sıra Boyabat, Sinop, Kastamonu, Taşköprü, Tosya, Osmancık ve İskilip yörelerinin katılımıyla panayır kurulurdu ve devam ederdi.

İlk hafta esnaf, zanaatkar ve tüccarlar mallarını alıcısının beğenisine sunarlardı. Panayırda yapılan alışverişin en önemli özelliği satılacak malın fiyatına sınırlama getirilmemesidir. Mal sahibi istediği fiyattan malı satardı.

İkinci hafta “Çobanlar Panayırı” olarak adlandırılır ve daha çok hayvan pazarı özelliği taşırdı. Bir hafta boyunca hayvan sahipleri hayvanları pazarlama imkanı bulurlardı. Ayın-Oyun Panayırı’nda yapılan sportif faaliyet ata sporumuz cirit idi. Yakın çevreden bir araya gelen takımların yaptıkları müsabakalar oldukça iddialı geçer ve panayıra ayrı bir özellik katardı. Kargı Panayırı’nın Eyinönü’nden Kargı’nın merkezine alınması 1939 yılında olmuştur.

Kargı Panayırı

1936 yılında Kargı’nın ilçe olmasıyla birlikte, Kargı ile Boyabat arasında yer parası toplama konusunda anlaşmazlık çıkmış ve çözümlenmemiştir. Dönemin kaymakamı Sıtkı Tuğal panayır etkinliklerini Kargı’nın merkezine alarak problemi çözmüştür.

Panayır Kargı’ya Akyokuş denilen bugünkü Cumhuriyet İlköğretim Okulu’nun bulunduğu alanda kurulmaya başlamıştır. Sonraki yıllarda İnönü (yanyol), Yayla Sokak ve Karaoğlanoğlu caddelerine taşınmıştır. Panayır hayvan pazarı ve eğlenceye dönük faaliyetlere kin Pazarı denilen alanda yapılagelmiştir.

2013 Kargı Panayırımızdan Bazı Görüntüler